Przedstawiciele łódzkiego sektora kreatywnego zaprezentują się na najważniejszych wydarzeniach poświęconych designowi w Europie. Wybrani podczas rekrutacji przedsiębiorcy i artyści będą mogli bez zaangażowania własnych środków wziąć udział w Międzynarodowych Targach Wyposażenia Wnętrz, Tekstyliów, Upominków i Zabawek – FORMEX w Sztoholmie, Londyńskich Targach Designu oraz Holenderskim Tygodniu Designu w Eindhoven. Podczas tych wydarzeń zorganizowane zostaną specjalnie strefy prezentujące twórczość łodzian i ich produkty. Oprócz przygotowania ekspozycji uczestnikom projektu „Promocja gospodarcza łódzkiego sektora kreatywnego” zagwarantowane zostaną m.in. noclegi, przeloty, transport eksponatów oraz ubezpieczenie. Kreatywni z Łodzi będą mogli także liczyć na szkolenia dotyczące marketingu oraz spotkania z ekspertami znającymi zagraniczne rynki i obowiązujące na nich trendy. W rekrutacji wzięło udziału 67 twórców i kreatywnych przedsiębiorców, a do udziału w wydarzeniach zaproszonych zostało po 5 przedsiębiorców. Wszystko jest możliwe dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi i europejskich funduszy.

 

Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz, Tekstyliów, Upominków i Zabawek – FORMEX odbędą się w Sztokholmie w dniach 23 – 26 sierpnia. To największe tego typu wydarzenie branży wyposażenia wnętrz w Skandynawii. FORMEX cieszy się niezwykłą popularnością i jest odwiedzany przez ponad 20 000 gości oraz 700 przedstawicieli mediów. Tegoroczna edycja targów zgromadzi 800 wystawców, a wśród nich znajdą się także kreatywni przedsiębiorcy z Łodzi. Specjalnie zaprojektowany Lodz Design Showroom zajmie powierzchnie 50 metrów kwadratowych.

Londyńskie Targi Designu zaplanowano na 21 – 24 września. Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć prace ponad 300 niezależnych artystów oraz kilkaset propozycji przygotowanych przez światowych liderów designu i globalne marki. Przedsięwzięcie jest najważniejszym punktem programu London Design Festival. Jego zakres tematyczny to m.in. meble, oświetlenie, ceramika, tkaniny oraz akcesoria. Łódzka ekspozycja zlokalizowana zostanie w dawnym browarze (Old Truman Brewery), który jest londyńskimi centrum przemysłów kreatywnych.

Holenderski Tydzień Designu to cykliczna impreza, która odbędzie się już po raz dwudziesty piąty. Przez 9 dni (21 – 29 października) prezentowane będą między innymi wzornictwo, projekty koncepcyjne, grafika, tekstylia, meble, szkło i moda. Wystawy, warsztaty i spotkania będą miały miejsce w ponad 60 różnych przestrzeniach Eindhoven – miasta słynącego z jednej z najlepszych designerskich szkół wyższych na świecie. Odwiedzając jesienią Holandię przedstawiciele łódzkiego sektora kreatywnego dołączą do grona ponad 1 900 designerów z całego świata.

Uczestnicy Targów Formex

Uczestnicy London Design Fair

Uczestnicy Dutch Design Week

ZESPÓŁ OCENIAJĄCY ZGŁOSZENIA

Aleksandra Kwiecień

Urząd Miasta Łodzi

Związana z łódzkim sektorem kreatywnym od 2011. Realizuje projekty wspierające rozwój sektora kreatywnego w Łodzi w tym: www.kreatywna.lodz.pl, Newsletter Przemysłów Kreatywnych, Lokale dla kreatywnych, a także kampanie informacyjno-promocyjne popularyzujące branże kreatywne i twórców.

Michał Piernikowski

Dyrektor Łódź Design Festival

Entuzjasta działań miejskich i projektowania. Inicjator i współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi, m.in.: Festiwalu Reklamy Ad Days, Konferencji Przemysły Kreatywne, Art_Inkubatora czy Fotofestiwalu. Współzałożyciel Łódź Art Center, członek zespołu realizującego w Łodzi działania popularyzujące szeroko rozumiany dizajn.

Maciej Trzebeński

Dyrektor Naczelny Fabryki Sztuki w Łodzi

Łodzianin, kulturoznawca, manager łódzkich instytucji kultury.Współtwórca realizowanego przez Fabrykę Sztuki innowacyjnego projektu Art_Inkubator, którego celem jest przygotowanie i prowadzenie pierwszego w Polsce inkubatora przeznaczonego dla mikro, małych firm, fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji działających na polu kulturalno – społecznym.

Henryk Stawicki

Design Strategist, Change Pilots

Prowadząc agencję Change Pilots pomaga organizacjom tworzyć strategie brandów, usług i produktów w oparciu o design. Wykłada Design Management oraz Design Thinking na School of Form w Poznaniu, jest członkiem rady programowej Gdynia Design Days. W zespole dostarcza multikulturową perspektywę.

Krzysztof Babij

Członek Zarządu Interservis sp. z o.o.

Zakochany w Łodzi specjalista od komunikacji, marketingu i produkcji wydarzeń. Autor szkoleń poświęconych nowym mediom i public relations. Wieloletni dziennikarz radiowy, był m.in. związany z Radiem Łódź, Polskim Radiem, grupą Eurozet, wykładał na kierunkach dziennikarskich i filologicznych.

Szczegóły

Organizacja udziału Miasta w wydarzeniach międzynarodowych o charakterze wystawienniczym poprzez prezentację kreatywnych mieszkańców Łodzi w formie stoiska, w ramach projektu „Promocja gospodarcza łódzkiego sektora kreatywnego” jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa II: Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka, Działanie II.2 Internacjonalizacja przedsiębiorstw, Poddziałanie II.2.2 Promocja gospodarcza regionu.

Głównym celem projektu jest promocja gospodarcza łódzkiego sektora kreatywnego na arenie międzynarodowej poprzez budowanie sieci międzynarodowej współpracy gospodarczej.

Do celów pośrednich można zaliczyć́:

 • silniejszą identyfikację łódzkich przedsiębiorców, jako dobrej marki a tym samym poprawa wizerunku Łodzi, jako miasta wspierającego sektor kreatywny
 • promocję łódzkich przedsiębiorców,
 • zwiększenie wiedzy o ofercie łódzkiego sektora kreatywnego
 • lepsze rozpoznawanie sektora kreatywnego przez mieszkańców Europy, Polski, Łodzi
 • aktywizację łodzian do podejmowania własnych działań
 • rozwój sieci kontaktów i współpracy sektora kreatywnego,
 • wzmacnianie wizerunku Łodzi, jako Miasta wspierającego sektor kreatywny
 • zwiększenie poziomu handlu zagranicznego przedsiębiorców z łódzkiego sektora kreatywnego
 • wzrost eksportu i zdobywanie nowych rynków zbytu
 • nawiązywanie kontaktów z partnerami zagranicznymi
 • pozyskiwanie informacji na temat rynków zagranicznych

W ramach realizacji projektu Urząd Miasta Łodzi weźmie udział wydarzeniach o charakterze wystawienniczym/festiwalowym lub okazjonalnym o zasięgu międzynarodowym. W trakcie każdego z wydarzeń́ Urząd Miasta Łodzi we współpracy z łódzkimi przedsiębiorcami i instytucjami prezentować́ będzie ich ofertę̨ m.in. poprzez dystrybucję Katalogu produktów i usług oraz inne działania promocyjne realizowane na stoisku/strefie.